מאיה ארוך

טיפים

מודעות עצמית

תחושותי ורגשותי הם כלים איתם נוכל להבין את דקויות הסיטואציות בחיים המשותפים. הדרך לפתח מודעות עצמית מלאה לגבי עצמנו טמונה בכל אדם, היכולת לחשוב כיצד מחשבותי ומעשי יכולים להוביל לכיוון חיובי יותר לי, לזוגיות למשפחה. מילה קטנה של חיזוק או הכרת תודה תעשה הבדל עצום לי עצמי ולסביבה, אני אבחר! מתוך האחריות האישית שלי, להשתמש במילה הטובה ולא להשתמש במילה הביקורתית והמאשימה.

כיצד אדע שעשיתי את הדבר הנכון?

אדע וארגיש זאת בגוף שלי, בתחושה חמימה בלב, או תחושה פיזית בפנים או בבטן, יש המדווחים שחשים זאת בכתפיים כאילו משא כבד ירד מהם. זהו המקום הטוב שאני מחליט להביא לסביבה שלי, ושהסביבה שלי נהנית ממנו בזכותי.

כיצד ארגיש שלא נהגתי נכון?

אחוש בגוף, מתח, כעס, חרדה תיסכול, תחושות שליליות שאינן מקדמות את הטוב. הידיעה שלא חשוב אם בת הזוג כעסה, מתחה ביקורת או האשימה, אני אבחר אחרת!. טבעי שהבאת ביקורת תביא ביקורת נגדית, האחריות שלי והבחירה הבלעדית הם שלי ! האם להמשיך את מעגל הביקורת? את מעגל ההאשמה? שילכו ויסלימו, או אעצור להתבונן פנימה ולחשוב שדברי ביקורת נגדית שאגיש לה יזמינו ממנה אך ורק דברי ביקורת נוספים. לכן האחריות שלי היא להחליט ! מה אני רוצה שבת הזוג שלי תביא אלי? והדבר תלוי רק בי! אם אביא לה כבוד, הבנה, הכרה, ובכך אושיט לה יד, אדע בגוף בפנים שעשיתי את הדבר הנכון ויד בת הזוג שלי תושט אלי בחזרה! זוהי האחריות שלי! אני בוחר מה להביא למרחב הזוגי שלי.